sloppy joe4

Dollar Store Sloppy Joe Dinner only $.89 Per Serving


I stopped at the $.99 Only Store this week and picked up these items below. My kids LOVE Sloppy Joe’s and I love the price at the checkout stand. Total tab was a whopping $4.

sloppy joe supplies

Here’s the breakdown below.

  • Cantaloupe -$.25
  • Grilled Potatoes- $.25
  • Bun- $.08
  • Meat- $.25
  • Sauce- .17
  • Total- $.89

sloppy joe2



Share Button

Quick & Easy Dollar Store Guacamole

My local $.99 Store had avacados in stock this week so I decided to make guacamole!  This recipe was only $3 which includes 2 avacados and 1 seasoning packet.

Click on the title bar above to view the recipe.



Share Button

Dollar Store Blueberry Muffins


All of the items below were purchased at a dollar store.



I followed the recipe from the Better Homes and Gardens Cookbook. My kids love these muffins and I bake up a few batches at a time. These can be frozen and taken out of the freezer as needed.  We eat them at breakfast, snack time, and on the go.

blueberry collage

Share Button

Amazon Gift Card Giveaway Word of The Day


Share Button

Oven Roasted Ranch Red Potatoes

I found 3lb bags of red potatoes at a local dollar store this week and decided to toss them with Ranch and roast them in the oven. In this recipe only the potatoes were purchased from a dollar store.

Click on the title bar above to view the recipe.

Share Button
ChiliCheese Pinterst

Fast Food Friday: Chili Cheese Turkey Dogs and Sweet Potato Fries

Feeding a family of 8 at a local fast food joint can easily run $100 for us. On Fridays our family fixes our favorite fast food items at home for a fraction of the price and so can you.  Below we made Chili Cheese Turkey Dogs & Sweet Potato Fries with watermelon on the side.  Here's another example of a dollar store meal that won't break the bank. Enjoy!


All items were purchased from a dollar store with the exception of the Hormel Chili that I purchased for $1 at a local grocery store. I already had cheese on hand and factored it into the overall price.




For $1.22 I was able to feed my family a meal that they like and I didn't break the bank. I always try to add fruit to the mix when we eat high calorie meals and this one was not exception. 



Share Button

My Big Lots Shopping Trip 7/7/14

Here's a video of my trip to Big Lots this week. Even though it's not a dollar store, they still have many dollar items. Let me know what you think.


Share Button
bagel breakfast cover

Bagel & Cream Cheese With Fruit and Yogurt Breakfast only $.90

I try to rotate breakfast options so that my kids don't get burned out on a particular meal. Fortunately for me, my kids love to eat breakfast anytime of the day so I am always looking for more variety. All items were purchased at a local dollar store.

bagel breakfast 1


This simple breakfast is satisfying and costs less than $1 to make. Here's the breakdown:

  • Bagel- $.25
  • Cream Cheese- $.15
  • Cantaloupe- $.25
  • Yogurt- $.25
  • Final Cost- $.90


Share Button

My Dollar Store Shopping Trip on 6/23/14


Check out my haul from a local dollar store this week!


Share Button

Breakfast: Oatmeal, Orange Juice and Plums only $1.09 Per Serving

I was really happy to find the Apple Cinnamon oatmeal that my kids like to eat at the $.99 store. The oatmeal had 6 packets, the plums were $.99lb and the o.j. was $.99 for 4 servings. 


This basic breakfast of oatmeal, orange juice and plums is sure to stick to your ribs as the day goes by!



Share Button